Feng Shui

Feng Shui (Feng Šuej) je tradiční čínské úmění zabývající se zásadami správného bydlení, barev a designu.

Díky našemu zjednodušenému kompasu "Ba-Gua" si doma snadno vytvoříte tu správnou harmonii jak pro tělo, tak pro duši. Stačí dodržet pár snadných kroků a dozvíte se jak nastolit tu správnou harmonii jednotlivých energií (elementů), zlepšit svou životní situaci, mezilidské stavy a dokonce i zdraví.

Každou světovou stranu reprezentuje jeden životní cíl a část těla, kterou dokáže bytová architektura pomocí Feng Shui vyléčit. Stačí si jen stoupnout do prostřed místnosti, určit světové strany a umístit věc, jež reprezentuje daný element (živel) a danou barvu na správné místo.

Například: Chceme-li dosáhnout slávy, umístíme do jížní části místnosti červenou svíci. Takto umístěný element, nám taktéž pomůže léčit problémy s očima.

Feng Šuej kompas

Sever

Kariéra "Kan"

Barva: Černá

Element: Voda

Tělo: Uši

Východ

Rodina / zdraví "Jen"

Modrá,zelená

Dřevo

Hlava

Jih

Sláva / reputace "Li"

Červená

Oheň

Oči

Západ

Potomstvo "Dwei"

Bílá

Kov

Ústa

Severovýchod

Znalosti "Gen"

Černá,modrá,zelená

Hory

Ruce

Jihovýchod

Bohatství "Hsun"

Modrá,fialová,červená

Vzduch

Boky

Jihozápad

Manželství "Kuen"

Červená,růžová,bílá

Země

Vnitřní orgány

Severozápad

Dobrotivost "Chian"

Bílá,šedá,černá

Nebe

Hlava

 

Kde Feng Shui využít?

Tuto uspěchanou dobu nejlépe vykompenzujete aplikací Feng Shui ve svém domě, bytě, nebo zahradě.

Díky našim radám se budete v místě prostoupeném větrem (feng) a vodou (shui) cítit dobře. Dovolíte tak proudu energie najít opět ten správný směr.

Feng shui můžete ve svém domě aplikovat například na dětské pokoje, ložnice, obývací pokoje, kuchyně, pracovny, atd.

Feng Shui před domem

Jedním z prvních a zároveň nejdůležitějším pravidlem Feng Shui je správné umístění vstupních dveří a udržování čisté cesty k nim. Starejte se o vše v její blízkosti a udržujte květiny, květináče i dekorace čisté a krásné. Postarejte se o kvalitní osvětlení a pravidelné čistění této cestičky. 

Vyvarujte se umístění vchodových dvěří naproti stromu, pouliční lampě či jiné větší překážce, která by bránila toku vitální energie Čchi. Nepříznivé je podle tohoto starého čínského učení i umístění vstupních dveří naproti ložici, kuchyni, schodům, koupelně, či toaletě.

Fen Shui doma

Jak nejjednodušeji zmařit snahu o správný tok energií? Nepořádkem! Začněte tedy tím, že se zbavíte všech "lapačů prachu" a věcí, které již nepoužíváte. A nemyslete si že tok Čchi ošidíte schováním těchto nepotřebností do přetékajících šuplíků!

Zkuste se zamyslet nad těžce přístupnými prostory, kolik nepořádku a prachu se v nich schovává a zkuste se těchto prostor zbavit. Pořiďte si vzdušnější nábytek, ukliďte veškerý nepořádek a prach, vyhoďte nepotřebné oblečení, odpadky, časopisy, atp.

Další úklid Vás čeká ve Vašem emocionálním životě. Ten nejhorší způsob jak si zablokovat nejen proud, ale i příjem Čchi je nechat si například staré fotografie, které Vám připomínají někodo kdo Vás zranil.

Jak vyplnit nově vzniklý prostor? Zkuste třeba květiny. Vyhněte se však mrtvým rostlinám (sušeným, či řezaným). Nejideálnější jsou květiny s kulatými listy. 

Fen Shui oken

Otevírají se Vaše staré okenice ještě stále směrem ven? Vyměňte je za nové! Chcete-li energii pouštět k sobě domů, musíte okna otevírat k sobě.

Závěsy jsou pro mnohé ozdobou, ale i na ně si dávejte pozor a nechávejte je raději stažená na stranách. Okna by měla sloužit k pronikání světla domů a né aby mu bránila.

Feng Shui osvětlení

Holé žárovky a ostré světlo mohou škodit.

Feng Shui a zrcadla

Zrcadla udržujte stále čistá, v úrovni hlavy a pokud možno oválná a jednoduchá bez ozdob.

Barvy Feng Shui

Barvami se můžete inspirovat výše na našem kompasu "Ba-Gua", ale nejčastěji používanými barvami v bytové architektuře Feng Shui jsou bílá, černá, červená a zlatá, obvykle se však ještě setkáváme se zelenou.

Feng Shui a dveře

Dveře patří k nejdůležitějším aspektům tohoto učení z dálného východu. Chcete-li, aby mohla energie volně proudit mezi jednotlivými místnostmi, postarejte se o to aby se ladně otevíraly, nidke nedrhly a nevrzaly.

Feng Shui a schody

Podobně jako u dveří, kde energie plyne mezi místnostmi, musíme i u schodů dbát na pár důležitých pravidel, jelikož právě díky nim plyne energie mezi patry. Neumisťujme schodiště hned naproti dvěřím do domu. Vyhněme se spirále, ale pokusme se schodiště udělat zahnuté.

Feng Shui koupelny

Dveře do koupelny necháváme zavřené.

Feng Shui na toaletě

Prkénko na toaletě necháváme sklopené. 

Feng Shui v obývacím pokoji

Víte co jsou to "mrtvá místa"? Jedná se o různé výklenky a prázdné rohy, kde Čchi neproudí. Aby jste se takových míst zbavili co nejelegantněji, zkuste je vyplnit něčím živým, tudíž například rostlinou, teráriem, akváriem, či klecí s domácími mazlíčky. Takovýto roh je však dovoleno vyplnit i například lampou. 

Rozmístění nábytku v místnosti by se mělo řídit třemi jednoduchými pravidly. Sedačku vždy nasměrujte čelem ke dveřím. Nábytek postavme do křivky (elipsy, kruhu, atp.) a ujistěme se, že se jednotlivé kusy příliš neliší velikostí.

Přemýšleli jste, že si pořídíte domů krb? Umístěte jej do rohu místnosti! Umožníte tak energii volný tok. Krb by měl být ústředním bodem každého obývacího pokoje.

Vyvarujte se tmavým rohům této místnosti a zkuste je prosvětlit.

Feng Shui kuchyně

Jídelní stůl by měl být oválný a neměl by svou velikostí,a ni umístěním bránit volnému pohybu v prostoru. Židle pro čestného hosta se dříve umisťovala čelem ke dveřím.

Feng Shui v ložnici

V ložnici by správně neměla být umístěna zrcadla, jelikož odráží vše špatné ve vztahu. Neumisťujte postel přímo naproti dveřím.